כל הפרויקטים
מצילים את שרידי העבר שלנו
הפרויקט של
פרויקט סינון העפר מהר הבית
חפירה שביצע הוואקף בהר הבית גרמה להרס ארכיאולוגי עצום. צוות ארכיאולוגים פועל לחשיפת שרידים מהחומר שנזרק. עזרו להציל את שרידי העבר שלנו.
120%
300,782
מתוך 250,000
0
נותרו
1117
תורמים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 30/05/2017

הגענו ליעד הראשון אך הקמפיין ממשיך

היכנסו לאתר התרומות שלנו 

הקמפיין באתר זה הסתיים אבל הפרויקט עדיין זקוק לתמיכתכם על מנת להמשיך את עבודת הסינון. לתרומות כנסו ל:


http://half-shekel.org/he

 

תרומתכם תאפשר להמשיך את קיום המחקר והפרסום של הממצאים ששרדו מהרס העתיקות בהר הבית, מעבר לסוף שנה זאת ועד לקבלת תמיכה מלאה מהממשלה. מימון יציב של המחקר יאפשר גם את המשך עבודת הסינון שכרגע הופסקה.לצערנו למרות שהגענו ליעד הראשון עדיין אין באפשרותנו להמשיך את עבודת הסינון של יתרת העפר מהר הבית, אלא רק לתפעל את מעבדת המחקר באופן מינימלי עד סוף שנה זו.  

 

היעד שלנו כעת הוא להשיג תקצוב משמעותי על מנת שהמחקר יכנס למסלול יציב שבעקבותיו שנוכל לחדש גם את עבודת הסינון. לשם כך אנחנו פועלים להשגת המימון באמצעות משרדי הממשלה.


מכיוון שההבטחות שקיבלנו עדיין נותרו עמומות, לתרומות שלכם ישנה השפעה עצומה על משרדי הממשלה ומעלים את הסיכוי לקבלת החלטות מעשיות בנושא. מסיבה זו חשוב לנו כעת שהדבר יבוא לידי ביטוי בכמות התורמים גדולה ככל האפשר מהציבור בישראל שהחליטו לקחת אחריות על הנושא.


 

תמיכת הציבור ומימון ממלכתי של הפרויקט יאפשר למחקר חופש פעולה, נקי מלחצים חיצוניים. אנו מאמינים שהמחקר העתיקות מהר הבית הוא מעבר לפוליטיקה העצומה הקשורה לאתר זה. מדובר במורשת של כולנו!

 

הממצאים שאנו עתידים לפרסם הינם בעלי חשיבות עבור מיליארדי אנשים מכל העולם, ועשויים למגר את הבורות הרבה של הציבור, שמאפשרת לתנועות מוסלמיות להכחיש את הזיקה היהודית לאתר. מגמה שלאחרונה חלחלה גם לתקשורת הבין לאומית ובאה לידי ביטוי בהצהרת ארגון המורשת העולמית של האו"ם מחודש אוקטובר 2016 ושוב לפני זמן קצר ביום העצמאות. 


 

זה נכון שאנחנו רגילים לתרום רק עבור מטרות עתידיות, אבל יש אמרה חכמה שאומרת:

"עם שאינו מכיר את ההיסטוריה שלו הוא כאדם חולה אלצהיימר שאינו מסוגל לתפקד"


לתרומות כנסו ל: http://half-shekel.org/he

ממצאים רבים וחשובים נתגלו לאורך שנות קיום הפרויקט כולל שרידים מימי בית המקדש הראשון ובית המקדש השני, ומתקופות מאוחרות יותר. לאחרונה אף פורסם גילוי ממצא של הרצפות הצבעוניות שעיטרו את רחבת בית המקדש השני בימי הורדוס, ממצא זה זכה לחשיפה תקשורתית רחבה בארץ ובעולם. פרסומים קודמים הציגו למשל טביעת חותם של פקיד ממשמרות הכהונה בהר הבית ומטבע מחצית השקל המעיד על התרומה שהעלה העם לבית המקדש מדי שנה.


תרומתכם תסייע לנו להשיב על שאלות מחקר רבות כגון:

-        בניית המקדש על ידי המלך שלמה:  יש לנו ממצאים רבים מתחילת תקופת הבית הראשון (המאה העשירית לפנה"ס). תקופה שבשנים האחרונות ישנן  מחלוקות רבות אודותיה, וישנם חוקרים המטילים ספק שכבר בזמן שמיוחס לימיו של המלך שלמה הוקם המקדש. הממצאים שלנו מראים אחרת, אבל דרוש לכך מחקר נוסף ופרסום מדעי.

-        דגמי הריצוף הייחודים מזמן הורדוס: פרסמנו לאחרונה שחזורים של דגמי ריצוף שעיטרו את מקדש הורדוס,  ושיערנו שמדובר בריצוף שעיטר את הסטיו (שדרת עמודים היקפית) או מבנים אחרים, אך יוסף בן מתתיהו מציין שכל הרחבה הפתוחה תחת השמים היתה מרוצפת באבנים צבעוניות. יש לנו מרצפות שאנו מעריכים ששימשו ברחבה זו ויש לנו כבר הצעת שחזור לדגם מרהיב המייצג רבדים רבים של משמעותיות סימליות שעולות בקנה אחד עם המקורות המקראיים וספרות חז"ל. טרם פרסמנו זאת מפני שדרוש עוד מחקר.

-        מקדש רומי בהר הבית: החוקרים חלוקים בדעתם האם עמד מקדש רומי בהר הבית בתקופה שלאחר חורבן הבית השני. מה היא כמות הממצאים מהתקופה הסמוכה לאחר החורבן? האם יש עדות לממצא פולחני? מחקר הממצאים שלנו עשוי לשפוך אור נוסף על הנושא?

-        פענוח חותמות וטביעות חותם נוספות: בין טביעות החותם שצריכות עוד להחקר ישנו פריט ששימש ככל הנראה כסוג של כרטיס שניתן לעולי הרגל שרכשו נסכים עבור הקורבנות (ראו משנה שקלים, פרק ה'). איננו יכולים בשלב זה לפרט מה הכתובת והציור שמופיעים על הפריט טרם מחקר מעמיק ופרסום מדעי, אך בעקבות המחקר עשוי להתברר כי מדובר באחד הממצאים החשובים ביותר שנתגלו בהר הבית עד כה.

-        תיארוך שברי עצמות בעלי-חיים: יש לנו עצמות שרופות של צאן ובקר צעירים. האם אלו שרידי הקורבנות מימי בית המקדש הראשון, השני או שמא מדובר על עצמות משלבים מאוחרים יותר? מה הם ההבדלים בין מכלולי העצמות מימי הבית הראשון לעומת הבית השני? יש לנו כמות גדולה של עצמות חזירים! האם אלו מהתקופה הביזנטית, הצלבנית, ההלניסטית (תקופת שלטון יון) או תקופה מפתיע אחרת?

-        נוכחות המוסלמים בהר הבית לפני הקמת מסגד אל-אקצה: יש לנו מכלול ייחודי של ממצאים המתוארך לשלבים הראשונים של הנוכחות המוסלמית , טרם הקמת מסגד אל-אקצה. (המוסלמים כיום מאמינים שאל-אקצה עמד במקום החל מימיו של האדם הראשון). מה בדיוק התרחש בהר הבית בתקופה המוסלמית טרם הקמת המסגד?

אלו רק מבחר שאלות מצומצם של הסוגיות שאנו עתידים לעסוק בהם במסגרת חלק הממצאים שנתגלו לאורך שנות הפרויקט ואלו שעוד יתגלו בעתיד. אופי הממצאים שיש בידינו (ממצאים קטנים בעיקר) יוצר אתגר גדול יותר למחקר, אך הדבר הוא אפשרי. פיתחנו שיטות מחקר סטטיסטיות לניתוח מכלולי הממצא, דבר אשר יאפשר תובנות על כלל הפעילות בהר הבית. כך שמעבר לחסרון שיש בדבר ישנם גם יתרונות ואתגרים נוספים. הבעיה היא שהדבר מצריך סכום כסף משמעותי על מנת שניתן יהיה לקיים את כל הבדיקות שצויינו.

 
רקע

בשנת 1999 התרחשה חפירה בלתי חוקית בשטח הר הבית על ידי אנשי התנועה האסלאמית. החפירה, שנועדה להכשיר כניסה למסגד תת קרקעי,  בוצעה באופן מהיר והרסני במטרה למנוע חשיפתם של שרידים היסטוריים.  במהלך העבודות נהרסו מבנים עתיקים ומאות טונות של עפר רווי בממצאים ארכיאולוגים הועמסו על משאיות נזרקו בנחל קדרון. מדובר בהרס הארכיאולוגי הגדול ביותר שבוצע בארץ ובאתר המרכזי והחשוב ביותר בתולדות עם ישראל. עבודות החפירה התקיימו ללא הפרעה לעיני המשטרה וממשלת ישראל. קולות הזעקה שנשמעו מכל צדי הקשת הפוליטית לא הניעו את הממשלה לפעולה ממשית כנגד החפירה ההרסנית.

החפירה הבלתי חוקית בתחום הר הבית במסגרת הכשרת כניסה למסגד תת קרקעי (נובמבר 1999)

צחי דבירה (צויג), שהיה סטודנט לארכיאולוגיה וחברים נוספים, ערכו בדיקות ראשוניות של שפכי העפר שנזרק. בבדיקות נתגלו ממצאים ארכיאולוגיים רבים כולל ממצאים מימי בית המקדש הראשון ובית המקדש השני. דווקא פעולותיו של צחי וצוותו נתקלו בהתנגדויות של הרשויות שכללו אף את מעצרו של צחי והגשת כתב אישום נגדו בגין "פגיעה בעתיקות". הארכיאולוג הבכיר ד"ר גבריאל ברקאי חבר אל צחי, ויחד פעלו אל מול הקשיים שהערימו הרשויות. לאחר קבלת הרישיון לאיסוף שפכי העפר של הר הבית הם הקימו תשתית שתאפשר לסנן את החומר בצורה מבוקרת על ידי צוות ארכיאולוגים ומתנדבים מהארץ ומהעולם.

תיירים המשתתפים בפרויקט סינון העפר מהר הבית
פרסום ממצא הרצפות של רחבת בית המקדש (ספטמבר 2016)
טביעת חותם מתקופת בית המקדש הראשון (מאה 7 לפנה"ס) ובה מופיע שמו של כהן ממשמרת הכהונה אימר


כעת התקציב אזל, עבודת הסינון של העפר מהר הבית הופסקה, והפרויקט הארכאולוגי על סף סגירה.  

על מנת לאפשר את המשך קיומו של המחקר הייחודי והחשוב נדרש מימון שיאפשר את הוצאת הפרסומים המדעיים של הממצאים שנתגלו עד כה.

אנו קוראים לציבור בישראל לתמוך בפרויקט סינון העפר ולקחת אחריות על הצלת המורשת של כולנו. 

שבר כותרת עמוד מהסטיו שהקיף את בית המקדש השני


עבור מה מיועד הכסף?

שלב א'

היעד הראשון שלנו הוא להשיג מימון לצרכים הבסיסים של עבודת המחקר בשנה זו. תרומתכם תסייע לעיבוד הממצאים ולימודם, לקידום הפרסום המדעי ובעקבותיו פרסום הממצאים לקהל הרחב. הוצאות המחקר כוללות את תפעול המעבדה (שכירות, חשבונות שוטפים, מחשוב), תיעוד הממצאים על ידי צילום מדעי וציור, עריכה והוצאה לאור של הדו"חות הסופיים וכד'. במחקר מעורבים חוקרים רבים בתחומי התמחות שונים כגון:

  • קרמיקה מתקופות שונות– מחקר כלי החרס מאפשר לארכיאולוגים לזהות את התקופה בה שימשו לפי צורתם ועיטוריהם. כממצא נפוץ מאוד, כלי החרס, מאפשרים לזהות את תקופות הפעילות העיקריות באתר ואת אופי הפעילות. בהר הבית כמויות גדולות של כלי חרס מופיעות החל מתקופת בית המקדש הראשון, דבר שמראה שההר לא שימש בתקופות שקדמה להקמת בית המקדש.
  • מטבעות– מראשית תקופת בית שני המטבעות הופכים לנפוצים. כל מטבע הוא כעין מסמך מדיני קטן המפרט את מסרי השלטון, סמלים לאומיים ודתיים או את פרופיל השליט. מחקר המטבעות מלמד על תקופות הפעילות העיקריות בהר הבית ועל אופי הפעילות בהר.
  •  משקולות, כלי עבודה, פריטי לבוש, כלי כתיבה – פריטים אלו משלימים את הידע שלנו על הפעילות המסחרית והיומיומית שהתרחשה בהר הבית בתקופות השונות. הר הבית שימש לא רק כמקום פולחן, אלא כמרכז קהילתי, תרבותי ומסחרי בתקופות שונות.
  • פריטים אדריכליים – פריטים אלו מלמדים על מראה המבנים בהר הבית. הדבר כולל את מחקר רצפות הר הבית בימי הורדוס, כפי שהוזכר לעיל, כמו גם מחקר כותרות עמודים ועיטורים אדריכליים מתקופה זו ומתקופות נוספות. המחקר מאפשר לשחזר ביתר דיוק את מראה הר הבית בתקופות השונות.


שלב ב'

במידה ונצליח להגיע אל היעד של 250,000 ש"ח נשמח להמשיך לקבל את תמיכתם גם ליעדים הנוספים שהם: הרחבת היקף המחקר בשנה זו  אשר יאפשר את השלמתם של תחומי מחקר משלב א', תחומים נוספים שטרם חקרנו,  וגם מימון את צרכי המחקר לשנים הבאות. מימון מלא יאפשר גם את חידוש עבודת סינון העפר שנותר (עד כה סיננו כ-70% מהעפר).

הרחבת תחומי המחקר כוללים עשרות תחומים שונים כגון:

  • ראשי חיצים, כלי נשק, קליעים וכדורי תותח – פריטים אלו מספרים על המאבקים שהתרחשו בהר הבית מסוף ימי בית ראשון ועד מלחמת ששת הימים.
  • מסמרי סנדלי החיילים רומיים ומסמרי פרסות הסוסים הצלבניים – מסמרים רבים שנמצאו מעידים על הנוכחות של הצבא הרומי לאחר חורבן הבית השני ועל השימוש בארוות שלמה על ידי המסדר הטמפלרי בתקופה הצלבנית.
  • ועוד תחומים רבים ומגוונים כגון: עצמות בעלי חיים, צדפים, תכשיטים, חפצי עצםממצאים ייחודיים, כלי משחק, כלי זכוכית, שיבוצים ועיטורים, טיח ומתקני מים.
  • עריכה והוצאה לאור של הדו”חות הסופיים.


כל מערך ניהול הכספים של פרויקט הסינון נעשה על ידי הקרן לקידום הארכיאולוגיה בישראל (ע"ר). לעמותה אישור ניהול תקין מרשם העמותות. אנחנו כעת מצויים בתהליך לקבלת זכאות לסעיף 46א אשר מקנה תרומות מוכרות מס. לתורמים שיבקשו זאת ניתן יהיה לשלוח לקבל קבלה מוכרת מס בעוד מספר חודשים לאחר קבלת האישור מרשם העמותות.  

תשורות

בחרנו לקיים קמפיין מימון המונים שבו מרבית התשורות למשתתפים בתמיכת הפרויקט הן המידע העולה מן הממצאים שנתגלו. אנו מאמינים כי חשיפת הממצאים מהר הבית היא התשורה והתמורה הגדולה ביותר שביכולתנו להעניק לציבור התומכים ולקהל המתעניינים הרחב בארץ ובעולם.

עם זאת, לאלו שחפצים במזכרת מוחשית מהשתתפותם בהצלת הממצאים מהר הבית יש לנו תשורות של העתק של מטבע מחצית השקל הנדיר שנתגלה בסינון. על המטבע שתי כתובות בעברית קדומה: בצד האחד "ירושלים הקדושה" ובצד הנגדי "מחצית השקל". מטבע זה הוענק כתרומה למקדש על ידי עולי הרגל בימי הבית השני. להלן תמונות של שני העתקים שאנו מציעים.

העתק מטבע מחצית השקל (פליז)
העתק מטבע מחצית השקל (כסף טהור)

כמו כן, נוכל לשלוח לכם גם העתקים של ראשי חץ מרגשים שנתגלו בסינון (ראו פירוט בתשורות משמאל).


מי אנחנו?

פרויקט סינון העפר מהר הבית מנוהל על ידי הארכיאולוגים ד"ר גבריאל ברקאי וצחי דבירה בחסות המכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת בר-אילן. הכספים מנוהלים באמצעות הקרן לקידום הארכיאולוגיה בישראל (ע"ר). 

ד"ר גבריאל ברקאי (73), חתן פרס ירושלים לארכיאולוגיה, נחשב בעיני רבים כמומחה הגדול ביותר לארכיאולוגיה של ירושלים. הוא חפר בעשרות אתרים, והתפרסם בעיקר בזכות לוחית הכסף מימי הבית הראשון שגילה באתר הסמוך למרכז בגין בירושלים, ובה מופיע כיתוב של ברכת הכהנים כפי שהיא מופיעה בתורה. זהו הטקסט המקראי הקדום ביותר שנתגלה אי פעם. ברקאי בעברו לימד במשך שנים רבות באוניברסיטת תל-אביב, ולאחר מכן באוניברסיטת בר-אילן ובמוסדות אחרים. כיום הוא משמש גם כחבר המועצה לארכיאולוגיה המייעצת לרשות העתיקות, חבר בועדות ומועצות נוספות, ועורך או יועץ במספר כתבי עת. 

צחי דבירה (צויג) הוא דוקטורנט באוניברסיטת בר-אילן, התמחותו היא בתחום שיטות מחקר בארכיאולוגיה ושילוב של שיטות של כריית מידע לניתוח נתונים ארכיאולוגים. דבירה חוקר את הארכיאולוגיה של הר הבית מאז 1998, פרסם מספר מאמרים בנושא, כולל מידע חשוב ביותר על הר הבית שגילה בארכיונים של מחלקת העתיקות המנדטורית ושטרם פורסם. בשנים שקדמו לפרויקט הסינון, דבירה השתתף במספר חפירות חשובות כמנהל שטח חפירה, ביניהם תל צפית ועיר דוד. 

במחקר הממצאים עובדים עשרות חוקרים מומחים מהשורה הראשונה של המחקר בתחומם.

עזרו להציל את שרידי העבר שלנו!

       "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל"                                                                                            (יגאל אלון)
סרטון (מעודכן לשנת 2014 ) ובו ניתן לקבל מידע נוסף שמספר את סיפורו של הפרויקט וממצאיו.

מידע נוסף על הפרויקט וקישורים למאמרים שכבר פורסמו ניתן למצוא בבלוג של הפרויקט.

לתרומות כנסו ל: http://half-shekel.org/he

בחרו סכום לתרומה
35
50
120
200
500
800
1,000
10,000
מינימום 35 ש״ח
רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.