כל הפרויקטים
חופשי בגבהים–עכשיו לעליון
הפרויקט של
גלי דובש גוב ארי
יום אחד, הבין אורי הבן שלי, מושפל ומופתע, שהמקום האהוב עליו, בו הרגיש לדבריו "חופשי בגבהים" הפך למקום בו הוא לא רצוי. הצטרפו למאבק של אורי
100%
30,025
מתוך 30,000
0
נותרו
156
תורמים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 30/06/2018

***איזו התרגשות, הגענו כולנו ליעד! תודה לכל אחד ואחת מכם, על השותפות, על האמונה שצריך להיות כאן אחרת..עכשיו נתור לחכות שגם העליון יגיע ליעד!.

בהזדמנות, מזכירה, שכל התרומות מגיעות לא אלי אלה לקרן נאמנות, שתממן את המאבק המשפטי הזה, ושל אחרים בעתיד, בנושא של אפליית א.נשים עם מוגבלות, אז לא מאוחר עדיין לקחת חלק ולהצטרף אלינו לשינוי! כל תרומה נוספת חשובה גם כן..תודה ענקית*****

התגייסו איתנו לסייע לאורי במאבק משפטי חשוב ותקדימי לשם הפסקת האפליה כלפי אנשים עם מוגבלויות

"יום אחד, לפני 5 שנים, עם מבט שלא אשכח בחיים, הבין אורי, הבן שלי, מושפל מאוכזב ומופתע, שהמקום הכי אהוב עליו, הלונה פארק, בו הרגיש  לדבריו חופשי בגבהים , הפך למקום בו הוא לא רצוי יותר" 

באותו היום, נאסר על אורי לעלות שוב על אותם מתקנים עליהם נהג לעלות עשרות פעמים בעבר, ללא כל נימוק ענייני, בהשפלה נוראית.

 

בואו תהיו שותפים לשינוי חשוב, למען כולנו.

אחרי חמש שנות מאבק בבתי המשפט אנחנו צעד אחד לפני הפסיקה של בית משפט העליון נגד הלונהפארק או כל מקום מפלה אחר, ואנחנו זקוקים לכם על מנת להגיע לשם, ולייצר פסק דין תקדימי.

אנחנו מצפים לפסק דין תקדימי, שיאסור אחת ולתמיד להפלות אדם עם מוגבלות רק על סמך מראהו, ללא צורך אמתי בכך. שיאסור על הדרה שרירותית, המבוססת על דעות קדומות,  והמהווה פגיעה בזכות בסיסית של כל אדם באשר הוא.

רק הכרעה בבית המשפט העליון בנושא עקרוני זה, תייצר תקדים שיעצור את האפליה

מדוע אנחנו זקוקים לכסף?

עד היום הוצאנו אנחנו אלפי שקלים כדי לממן את המאבק הציבורי והמשפטי הזה, אבל כדי לערער לבית המשפט העליון – הערכאה המשפטית לה חיכינו מהרגע שיצאנו למאבק משפטי זה – אנו נדרשים להפקיד ערבון של עשרות אלפי שקלים אותו איננו יכולים לממן. ללא ערבון זה, בית המשפט העליון לא ידון בערעור שלנו ולא יכריע אחת ולתמיד, האם ניתן להדיר אדם עם מוגבלות רק על סמך מראהו ללא איום ממשי לביטחונו.

בנוסף, כדי לנהל בבית המשפט העליון את המאבק המשפטי הטוב ביותר, נגד גוף גדול שלא חוסך בהוצאות משפט לניהול מאבקים אלה, על כולנו להירתם יחד ולגייס כמה שיותר תמיכה ותרומה כדי לממן תשלום הוצאות שונות שידרשו לצורך המשך ניהול ההליך. 

הכסף המגויס מועבר לחשבון נאמנות מיוחד, משמש אך ורק לניהול המאבק המשפטי של אורי בבית המשפט העליון ובסופו כל יתרה שתישאר תלך לקרן מיוחדת שתממן חוות דעת מומחים בתחום בטיחות ונגישות בתביעות אפליה. מדובר בחוות דעת יקרות, ובעזרת הקרן תינתן אפשרות גם לאנשים ללא גב כלכלי למצות את זכויותיהם, דרך עתירות ותביעות נוספות.

מדוע הגענו לעליון?

גם בית המשפט השלום וגם בית המשפט המחוזי נתנו לסטריאוטיפים שלהם להתל בהם וחשבו שהם מגנים על אורי כשבעצם התירו את האפליה שלו. בפועל מה ששניהם עשו זה להעדיף את זכותו של הלונה פארק להגן על האינטרסים שלו, ובפרט על האינטרס שלו לחסוך בכסף על חשבונם של אנשים עם מוגבלות. בית המשפט קיבל את טענת הלונה פארק לפיה אורי לא עומד בדרישות הבטיחות של המתקנים למרות שבכלל לא הוכחו דרישות הבטיחות ולא הוכח שאורי לא עומד בהן. בית המשפט נתן לגיטימציה ליחס המשפיל לו זכה אורי, ואפשר ללונה פארק להמשיך להפלות אנשים עם מוגבלות רק בגלל שנראה להם שהם לא יכולים לעלות על מתקנים. מדובר בסוגיה משפטית חשובה ביותר כי היום הלונה פארק מרשה לעצמו לא לעלות ילדים עם מוגבלות, מחר זה בנות ומחרתיים זה מי שצבע עורו אינו מתאים לו.

חשוב לציין שבעולם ישנם לונה פארקים נגישים לאנשים עם מוגבלות שבהם לא מתקיימת אפליה כזאת. אנחנו מקווים שבית המשפט העליון יבין את השרירותיות ואי הענייניות שגלומה בהחלטה.


המסע שלנו:

שמי גלי ואני אמא של אורי, כיום בן 20, עם שיתוק מוחין ומתנייד בכיסא גלגלים.

אורי חובב לונהפארק מושבע, במיוחד חובב מתקני אקסטרים,  נהג לפקוד את המקום לפחות פעמיים בשנה. "ככה אני מרגיש חופשי בגבהים"..היה נוהג לומר לי..

לפני כ5 שנים, במהלךהחופשה, הגענו כמו תמיד ללונהפארק לבילוי המשפחתי המועדף.

אורי ביקש ללכת עם החונך שלו ישר לרכבות ההרים האהובות עליו, אני הלכתי עם אחיו הקטנים למתקנים אחרים.

הטלפון צלצל אחרי מספר דקות. 

אסף, החונך שלו על הקו: "לא נותנים לאורי לעלות על רכבת ההרים המשפחתית, וגם לא לזו שניסו לפניה"

רצתי למתקן, מצאתי את אורי עם מבט בעיניים שלא אשכח. מושפל מאוכזב ומופתע, לא מבין איך המקום הכי אהוב עליו, הפך למקום שהוא אינו רצוי בו עוד. ככה, ביום בהיר אחד, ללא התראה וסיבה.

 "מה קרה? " שאלתי

"אסור לנו לעלות נכים, זה מסוכן להם" השיב המפעיל

הסברנו, שכל הסכנות ואזהרות עליהן מתריע השלט אינן רלוונטיות לגבי אורי, אין לו אפליפסיה, לא בעיות גב, לא מחלות לב, וכו. 

הסברנו שהוא מסוגל לאחוז במוט, ואפילו חזק מהממוצע, בניגוד לקביעת המפעיל. הוא עשה את המתקן הזה עשרות פעמים.

ואז נוספו עוד טענות כמו "אולי הוא אוטיסט, ופתאום ירצה לקפוץ", "את אמא שמסכנת את הבן שלה לחינם". 

לא עזרו טענותינו כי לא נשקפת כל סכנה לאורי, האחים שלו כבר היו על סף בכי, יום שהיה כולו מכוון להנאה, הפך להשפלה נוראית ותסכול עצום.

חזרנו הביתה..ובאותו היום הבטחתי לאורי, שנעשה הכל כדי שאף ילד או מבוגר לא יעברו שוב השפלה כזו, לא בלונה פארק ולא באף מקום אחר.

ברור לנו שיש צורך לשמור על ביטחונם של אנשים, וצריך להתריע בפני אנשים, ושיש מקום למנוע מאנשים לעלות למתקן, כאשר אינם עומדים בקרטריונים אחידים וברורים (כמו גובה, משקל, צורך בארבע גפיים, וכו)  אך לא על סמך מראה ודעה קדומה. 

מה שממחיש את האפליה הבוטה, היא השרירותיות בה היא נעשית. 

כמה חודשים לאחר מכן, אורי הגיע במסגרת קייטנה לסופרלנד. שם כן העלו אותו למתקני אקסטרים. השרירותיות בה פעם מפלים אותו ופעם מקבלים אותו, ללא קריטריונים ברורים ומדידים, הנה פגיעה בזכות יסוד, שאף אדם לא היה עובר עליה לסדר היום, לו זו נשללה ממנו. 

ואנחנו לא לבד, עשרות תלונות מגיעות על הלונהפארק בכל חופשה.


למאבק זה שותפים רבים, וזה המקום להודות להם מקרב לב: 

לעו"ד רותם אלוני דוידוב  שמייצגת אותנו בתביעה זו, לארגון בזכות -  לעו"ד יותם טולוב, ולעו"ד אביבית אהרונוף, לעו"ד רויטל לן כהן, לקואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים,לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, לצעירים עם מוגבלות , לאמהות שותפות למאבק לאוסנת כנען ולשירה אדיקה כהן ולעוד הרבה הורים שכמותן.

תודה למשפחה, לחברים ושותפים שתמכו לאורך כל המאבק הזה, ולאלו המצטרפים החדשים

תודה אחרונה וראשונה לאורי, על מי שאתה, על שאתה לא מוותר אף פעם על להיות שווה בין שווים.

בחרו סכום לתרומה
35
50
120
200
500
800
1,000
10,000
מינימום 35 ש״ח
רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.