כל הפרויקטים
לא משתיקים באמצעות תביעה!
הפרויקט של
רני כשר
שמי רני כשר, אקטיביסט סביבתי וחברתי. עזרו לי לממן הוצאות משפטיות בניסיון להשתיק את פעילותי ע"י תביעת 120K ש"ח על שימוש בתום-לב בתמונה אחת!
104%
33,223
מתוך 32,000
0
נותרו
280
תורמים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 30/05/2018

[עדכון 30.5.2018]

שלום לך,

זהו העדכון האחרון בהחלט לגבי קמפיין גיוס התרומות שפתחתי לפני חודש בדיוק.  לאחר 10 ימים בלבד מתחילתו הצלחנו, באמצעותכם.ן, להגיע ליעד המינימלי, ובכך אפשר לומר שהקמפיין הסתיים בהצלחה. היום, בשעה 12 בלילה, נסגר הקמפיין, והוא עומד כרגע על 280 תומכים ו-104% הצלחה.

אני מנסה להגיע למספר גדול יותר של תומכים, גם אם לא בהכרח סכום גדול יותר של כסף (אם כי התחייבתי שכל שקל שייאסף מעבר להוצאות המשפט והפיצוי, ילך ישירות להמשך פעילותי האקטיביסטית בנושא ברית המילה).  מספר גדול של תומכים אומר שהפעולה האקטיביסטית שלי היא לא כדוגמת דון קישוט, אלא לצידי פוסעים תומכים רבים, ולכן זה חשוב. 

אפשר עדיין לתרום קולות נוספים, גם בסכום סמלי של 1 ש"ח בלבד

וגם, אני מנסה לארגן קבוצת תומכים לצעידה משותפת במצעד הגאווה בתל-אביב ביום שישי הבא. הכוונה היא לצעוד במכנסיים לבנים עם כתם אדום, ובחולצות של עמותת בן שלם, ולהראות נוכחות ביחד עם הזדהות עם זכויות הלהט"בים. מי שרוצה להצטרף מוזמן לכתוב לי בפרטי ולשלוח את מס' הנייד כדי שאצרף אותו לקבוצה הוואצאפ שפתחתי.

תודה רבה וכל טוב,

רני כשר


[עדכן 10.5.2018]

10 ימים בלבד לאחר תחילת הקמפיין, ובאמצעות 264 תומכים ותורמות, תומכות ותורמים, עברנו 100% מיעד הגיוס. אמנם אני זקוק לעוד כמה אלפי-ש"ח בודדים כדי לכסות כליל את כל ההוצאות המשפטיות, הפיצוי וההוצאות שמסביב, אבל המאמץ המשותף לתרום ולעזור לי חשוב הרבה יותר מהעניין הכספי, וזה ממלא את לבי ונותן לי הרבה כוחות להמשיך.

בסוף חודש פברואר קיבלתי התרעה ראשונה על תביעה שאני עומד לקבל מצלם חרדי על הפרת זכויות יוצרים - השתמשתי בתמונה שהוא צילם בהזמנה להרצאה ללא תשלום שפרסמתי בפייסבוק, וכן בסרטון גיוס הכספים לספר "מילה" לפני כמעט 3 שנים. הפשרה שהוצעה לי אז היתה גבוהה מאד (35,500 ש"ח). סירבתי לשלם, התנצלתי והסרתי באופן מיידי את התמונה. חודשיים לאחר מכן קיבלתי תביעה מפורטת ע"ס 120,000 ש"ח והזמנה לבית משפט השלום ברחובות. לאחר התייעצות ממושכת עם עורכת דין המתמחה בדיני קניין רוחני, ולאחר שהבנתי שההוצאות המשפטיות + הפיצוי הצפוי (עד 100,000 ש"ח ללא הוכחת נזק) עלולים להיות הרבה מעל ליכולתי הכספית, פתחתי לפני 10 ימים קמפיין לגיוס כספי ההוצאות המשפטיות. בינתיים בחנתי אפשרות של פשרה.

לאחר גיוס 80% מהקמפיין ויותר ממאתיים תומכים, פניתי לצלם. הסתבר שהצלם עקב אחר גיוס הכספים, ובעקבות התמיכה המהירה והתגובות החמות, הבין שבתביעה זו הוא עשוי אולי לזכות בכסף גדול (הצלם מתמחה בתביעות מסוג זה), אולם יתכן שיפסיד ברמה האישית וכן הדיון המשפטי הפומבי יגרום לנושא ברית המילה להגיע לציבור רחב. לכן הוא הסכים להתפשר על סכום נמוך יחסית למה שהיה משיג אילו היה ממשיך בתביעה. התנאי שלו הוא שלא אפרסם את שמו וכן לא את סכום הפשרה.

אני מרגיש שבסופו של דבר הצלחתי, בעזרתכם כמובן, לצלוח בשלום את האירוע. ברור שעדיף היה אילו לא התחיל, ואני אכן למדתי מכך להיזהר מאד משימוש בחומר שאינו שלי (ממליץ לכל אחד ואחת להיזהר, משום שתביעה כזו יכולה להגיע מכל מקום ובכל סכום). אבל בעיקר הסתבר שהכוח הקהילתי יכול לעשות פלאים - גם לעזור לאדם בעת צרה, וגם להראות את כוחו בגיוס קולות צלולים להבעת דעות מחוץ לקונצנזוס.

אני ממשיך כמובן במלאכתי האקטיביסטית - להביא בעזרתכם את הקולות הקוראים לבחון את מנהג ברית המילה, להביט בו במבט ראשון ושני ושלישי, ולבחור באמת אם יש צורך לכרות חלק חשוב מתינוק בריא - לא משנה מהן ההצדקות לכך.

אתם מוזמנים כמובן להמשיך לתרום לקמפיין כדי שאוכל לכסות כליל את ההוצאות. אני מתחייב שכל תרומה מעבר להוצאות אלו תוקדש להמשך פעילותי בנושא. אפשר לתרום גם סכומים קטנים (החל מ-1 ש"ח בלבד), אבל גם בכך אתם תורמים את קולכם למאבק המשותף, ויש משמעות מאד גדולה לכמות הקולות. הרבה מאד הורים מחליטים לעשות ברית מילה לבנם רק בגלל ש"כולם עושים". קולות רבים המערערים על תפיסה זו תאפשר להורים אלו לחשוב שוב, ואולי לוותר ולתת לבנם להחליט, כאשר יהיה בוגר, מה הוא רוצה לעשות עם איבר המין שלו.

מעבר להוספת קולכם ותרומתכם בקמפיין זה, אפשר לתמוך בפעילות להעלאת המודעות הציבורית לברית המילה בצורות נוספות:

1. הצטרפות לעמותת "בן שלם", והשתתפות בפעילויות המתארגנות מטעם העמותה.

2. רכישת הספר "מילה - מחשבה שנייה על ברית המילה" או רכישת "קיצור הספר מילה". את הספרים אפשר לקרוא ללא תשלום כאן. כדאי להפיץ את הספרים, הן הדיגיטלים והן המודפסים. יש בהם מידע מקיף ועדכני, אשר על פיו אפשר לעשות החלטות מושכלות.

3. תרומה לפעילות האקטיביסטית שלי ותמיכה בתרגום הספר לאנגלית וערבית באמצעות דף התרומה לתרגום הספר לאנגלית, או תמיכה חודשית בפעילותי דרך אתר "פטראון".

4. כתיבת פוסטים ומאמרי דעה בתקשורת, שיתוף פוסטים ומאמרים ברשתות החברתיות, הצטרפות להפגנות-רחוב שקטות (בשבוע הספר יתקיימו כמה כאלו בת"א), השתתפות בראיונות ובסקרים ועוד.

5. אירגון הרצאות או מפגשים לדיון בנושא בחוגי בית, מתנ"סים, פאבים ובארים וכד'. אני מגיע בשמחה וללא תשלום לכל מקום שמזמינים אותי.

העלאת המודעות לברית המילה צוברת תאוצה בשנים האחרונות, ובעזרתכם נוכל להגיע לעוד ועוד א.נשים, אשר לא יוכלו עוד להסתתר תחת "לא ידעתי", "לא שמעתי" או "לא הבנתי", ולהחליט על השקפתם ומעשיהם ע"פ מידע אמין ועדכני ולא ע"פ מיתוסים מוטעים ושקריים.

ביחד נוכל לעשות זאת בצורה יעילה וטובה יותר.

תודה על התמיכה!

רני כשר


[עדכון 7.5.2018]

אתמול הגעתי לפשרה עם התובע. הוא יקבל הרבה פחות ממה שעשוי היה לקבל  ואני שילמתי הרבה פחות ממה שעלול הייתי לשלם (כולל הוצאות משפט ופיצוי). מי שהפסיד בעיקר אלו עורכי הדין ומערכת בתי המשפט. חלק מהסכם הפשרה הוא שאינני מפרסם את שם הצלם (אם-כי מי שממש רוצה יכול לדעת יחסית בקלות) ואינני מפרסם את סכום הפשרה (מה שאומר שהצלם לא מתגאה כל-כך בסכום זה). אבל את הקמפיין הזה אני חייב לסיים בהצלחה, ואפילו בסכום גבוה יותר מהרף המינימלי, כדי לכסות את ההוצאות הכוללות. 

מצד שני - הסיפור מאחורי.  אילו הייתי ממשיך, הקמפיין אמנם היה מממן לי את הוצאות המשפט, אבל בסופו של המשפט הייתי יוצא חייב בדין (וזה ברור), ומעבר לפיצוי (שהיה צפוי להיות בין 10K ל-50K על-פי תקדימים) הייתי צפוי גם לשלם חלק מהוצאות המשפט של התובע.

לכן, מבחינה כספית הפשרה טובה לי מאד. הסיבה שהתובע הסכים לפשרה זו, והוא הודה בזאת בפה מלא, שהתמיכה הקהילתית שקיבלתי, וכן העובדה שלא מיהרתי לפרסם את שמו, נתנה לו להבין שהתעקשות משפטית במקרה זה לא תביא לו תועלת, בעיקר לא תדמיתית. הוא גם הבין היטב שאין לי שום כוונה להתקפל בנושא האקטיביזם של ברית המילה, וגם רמז שהוא מבין שהמשך התביעה והפרסום שהיא צוברת יכול בהחלט לקדם את הנושא, וזאת בניגוד להשקפתו.

לכן, אני מודה מאד מאד לכל התומכים, וקורא לכם להמשיך ולשתף חברים ומכרים כדי להמשיך לתמוך בפרוייקט עד סופו. אמנם לא אוכל להמשיך למנף את התביעה לצרכי הסברה של ברית המילה, אבל אוכל בהחלט להמשיך בעבודתי השוטפת לעשות כן.

תודה!


[הנוסח המקורי 30.4.2018]


שלום,

שמי רני כשר, אני אקטיביסט סביבתי וחברתי בנושאי כפייה דתית וסוגיות דת ומדינה, ומחבר הספר "מילה – מחשבה שנייה על ברית המילה". 

אני פונה אליכם כאן בבקשה לתמיכה והשתתפות בהוצאות משפט שנכפו עליי, בגין תביעה ע"ס 120 אלף ש"ח על שימוש ללא רשות בתמונה במסגרת פעילותי בנושא ברית המילה.


תמונה אחת בתום לב = 120K ש"ח?

תמונה אחת שפירסמתי בפוסט בפייסבוק, גרמה לכך שבאמצע חודש אפריל קיבלתי כתב תביעה על-סך 120,000 ₪, בגין הפרת זכויות יוצרים. התובע הוא צלם חרדי, אשר באמצעות עורך-דינו ניסה לפני כחודשיים, טרם הגשת התביעה, להגיע עמי לפשרה על-סך כ-35,000 ₪. התנצלתי, אמרתי לו שהיה זה בתום לב וכי לא היתה לי שום אפשרות לדעת שזו תמונה שלו משום שהיא מופיעה בעשרות אתרים ללא ציון שם הצלם. בנוסף טענתי מולו שהשתמשתי בה פעם אחת בלבד לפרסום הרצאה ללא תשלום שקיימתי, כלומר לא לצרכים מסחריים, וכמובן הורדתי לבקשתו באופן מיידי את התמונה בכל המקומות עליהם ידעתי שמופיעה. בכתב התביעה שקיבלתי לבסוף, הסתבר לי שהתמונה הופיעה לכמה שניות גם בסרטון ההדסטארט להוצאה לאור של הספר "מילה", סרטון שמישהו ערך עבורי בהתנדבות, ואשר גם הוא כבר לא רלבנטי כמעט שנתיים, והוסר מיד כשקיבלתי את כתב התביעה.

עשרים שנה של אקטיביזם!

אני אקטיביסט כבר עשרים שנה בדיוק בנושא ברית המילה. ציפיתי לקשיים ובעיות אישיות בשל הנושא הנפיץ בו אני עוסק, אך לאו-דווקא מכיוון זה. בתחום זכויות היוצרים אני מנסה ככל יכולתי לא לפגוע באף אמן או יוצר, ולגבי הספרים שלי (שהם הקניין הרוחני שלי) אני פועל בדיוק הפוך וללא כוונות רווח כלל: אני מצהיר בפתח הספרים "חינוך ביתי", "תינוקות באופן טבעי" ו"מילה" שהוצאתי לאור שמותר להשתמש בחומר בכל מדיום באופן חופשי, בתנאי שיצויין המקור. את שלושת הספרים אפשר לקרוא באופן חופשי באתרים שלי, כולל הספר "מילה" וכן מהדורת הקיצור שלו כאן.

האם מישהו מנסה להשתיק אותי?

יתכן, למרות שאין לי שום הוכחות לכך, שזהו צעד שנועד לחבל באקטיביזם שלי בנושא ברית המילה, ואולי אף להשתיק אותי, וזאת ע"י הפעלת לחץ כספי והסטת תשומת הלב שלי מהפעילות היומיומית שלי בהעלאת נושא ברית המילה לתודעה הציבורית. הייתי מוכן כמובן להתפשר ולשלם על התמונה, אפילו פי עשרה מערכה, אולם בוודאי שלא סכום אסטרונומי כפי שדורש הצלם, וקשה לי להבין מדוע החליט לתקוף דווקא אותי, כאשר בדרך כלל הוא תובע חברות גדולות ומבוססות.

מי יעזור לממן את המשפט שלי?

היות שאין לי אמצעים כספיים לעמוד בתביעה זו, לא בהוצאות המשפט ובוודאי לא בתשלום הקנס, אני פונה אליכם לעזרה ותמיכה. בפרויקט מימון ההמונים שפתחתי אני מבקש מכם השתתפות בהוצאות המשפט הצפויות. הוצאות אלו כוללות תשלום לעורכת הדין המעולה שלקחתי, ימי עבודה ונסיעות, וכמובן אובדן זמן יקר אותו אני מקדיש בדרך כלל לאקטיביזם שלי ולפרנסה השוטפת שלי ושל משפחתי. גם אם אינכם מסכימים לכל דעותיי, שעשויות לעתים להיראות קיצוניות, אתם מוזמנים לבחון ולעקוב אחר האופן בו אני פועל, ולהראות בתמיכתכם שאסור להשתיק קולות חברתיים, גם אם אינם מקובלים על רוב הציבור. 

אם אני הקול שלכם – היום אני חייב גם את תמיכתכם!


מה ייעשה בכספי התמיכה?

הכספים שייאספו בקמפיין יוקדשו להוצאות הישירות והעקיפות בעקבות התביעה שקיבלתי. ואם ייאסף סכום גדול יותר הוא ישמש את האקטיביזם השוטף שלי. אני מקווה שלא אפסיד במשפט ולא אצטרך עזרה נוספת במימון הקנס הצפוי, אבל דיה לצרה בשעתה.


רוצים אקטיביזם שפוי ומכובד? בואו לתמוך!!

אם אתם תומכים בי, ואינכם מוכנים לקבל את האפשרות להשתיק אותי בכל צורה שהיא, אנא היו הקהילה שלי. בחרו באחד הסכומים המוצעים בקמפיין, ובעזרתכם אוכל לעבור משוכה זו בשלום. חשוב גם שתוסיפו תגובה מילולית כדי להגביר ולגוון את הקולות. כך נוכל ליצור באז תקשורתי שיתרום לשיח הציבורי ולשינוי התודעה הציבוריות בנושא ברית המילה בישראל. אפשר כמובן לתרום בעילום שם, וכדאי לזכור שקולות צלולים וברורים בנושא המילה, וכמה שיותר כאלו, רק הם יוכלו להיות הבסיס הקהילתי, המוסרי והחברתי לקריאה הציבורית לבחון שוב את נושא ברית המילה בתרבות הישראלית והיהודית.

ותודה מעומק הלב על ההליכה המשותפת בשביל המתפתל והמאתגר הזה!

רני כשר



בחרו סכום לתרומה
35
50
120
200
500
800
1,000
10,000
מינימום 35 ש״ח
רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.