כל הפרויקטים
חזיר ושמו אוקצ'ה
הפרויקט של
עמותת תנו לחיות לחיות
עד לא מזמן חייתי בחזיריה עם 20 חזירים בני גילי בלי הרבה תקווה. יום אחד קרה הלא יאומן וניתן לי סיכוי לחיות. עיזרו לי להפוך את הסיכוי למציאות
102%
46,008
מתוך 45,000
0
נותרו
371
תורמים
הכל או כלום.הפרויקט ימומן רק אם יגיע ליעד הגיוס עד ל- 06/09/2018

עוזרים לאוקצ'ה להתחיל חיים חדשים

הגענו ליעד וזה מדהים! זה הזמן לנצל את המומנטום שנוצר ולהמשיך לעזור לאחיו הרבים של אוקצ'ה שנשארו מאחור (200,000 חזירים בתעשיית הבשר, רק בארץ)

תנו לחיות לחיות פועלת באמצעות תביעות משפטיות לסגור משקי חזירים שאינם עומדים אפילו בדרישות המינימליות של החוק: למדתם להכיר את אוקצ'ה בחודשים האחרונים, אתם יכולים לתאר אותו בלי מים להשתכשך בהם, דשא להתרוצץ עליו, בוץ לחפור בו, חברים למשחק והמון אהבה? בוודאי שלא!

למאתיים אלף החזירים בתעשיית הבשר בישראל החוק דורש הרבה פחות: שהצפיפות לא תהיה בלתי נסבלת, ניקיון מינימאלי, משככי כאבים בזמן סירוס וחיתוך הזנב, קצת קש לגוון את התערובת החד-גונית ואת סביבת הבטון והמתכת... תארו לעצמכם איך זה נראה כשגם הוראות כאלו לא מתקיימות.
ניהול התיקים האלו כרוך בעלויות: אגרות, תשלום למומחים ועוד ולכן -

כל שקל שיכנס עד לסיום הקמפיין יוקדש כולו למימון המאבק המשפטי באותן חזיריות. חילצנו את אוקצ'ה אך לא נפקיר את חבריו מאחור. הצטרפו אלינו למאבק החשוב הזה וביחד נשנה מציאות עבור מאות אלפי חפים מפשע.


אוקצ'ה החזרזיר קיבל הזדמנות לחיים חדשים בעקבות שיתוק רגליו האחוריות. תרומתכם תאפשר לנו את שיקומו הארוך ובניית מתחם המתאים לצרכיו, שם יוכל לחיות את חייו בנעימים ולספר את סיפורם של מיליוני חזירים שקולם לא נשמע

לעמותה אישור לפי סעיף 46, כלומר הקבלה מוכרת לצרכי מס!

כשאוקצ'ה נולד, התכניות עבורו היו שיהפוך לנקניק תוך חצי שנה. איך קרה שהיום הוא מתרוצץ במדשאה, מתפנק בשכשוכית ובולס אבטיחים?

קצת (הרבה) על אוקצ'ה החזרזיר

אוקצ'ה נולד במשק חזירים תעשייתי בגליל המערבי, בתא קטן של בטון וסורגי מתכת. כפות רגליו מעולם לא דרכו על אדמה או דשא. כמו כל חזיר במשק תעשייתי חתכו את שיניו ואת זנבו בגיל חודש כדי להגן עליו מנשיכותיהם של אחיו למכלאה: חזירים הם יצורים שובבים וסקרנים במיוחד, שאוהבים לבדוק דברים, לכרסם ולפרק מכל הבא ליד. בחזיריות אין לחזרזירים במה לשחק זולת הזנבות של חבריהם. ומה שמתחיל במשחק יכול להמשיך לנשיכה ולפציעה. הפתרון של התעשייה הוא קיצוץ הזנב מראש. באותה הזדמנות שקצצו לאוקצ'ה את השיניים ואת הזנב גם סירסו אותו, כי לבשר של חזירים זכרים לא מסורסים יש טעם לוואי שהצרכנים לא אוהבים. בקיצור - לא הדרך הכי סימפטית להעביר את החודש הראשון לחייך.

אמא של אוקצ'ה חיה את כל חייה, מלידתה, בתאי בטון צרים, כמעט בלי פעילות גופנית. במצב הזה קורה הרבה מאוד שהאמא מועכת את הילדים שלה. בהרבה מקרים, זה מסתיים במוות. אצל אוקצ'ה זה הסתיים רק בשיתוק ברגליים האחוריות. מזל יוצא מן הכלל עבורו, שבזכותו הוא קיבל הזדמנות לחיים חדשים וזכה לצאת מהחזיריה:

בתחילת חודש מאי התלוו נציגי תנו לחיות לחיות לווטרינרית בביקור במשק, ושם הבחינו באוקצ'ה: חזרזיר נכה, שגורר עצמו על שתי רגליים, בתוך מכלאת בטון חשופה עם עוד כעשרים חזרזירים בני גילו. בעל המשק היה מוכן למסור את אוקצ'ה – ממילא סיכוייו לשרוד בתנאים אלו עד גיל השחיטה לא היו גדולים. בתקופה זו ממש צפויים חבריו של אוקצ'ה להישלח לשחיטה. הנכות של אוקצ'ה, וצירוף המקרים הנדיר שהפגיש אותו עם יעל ארקין, מנכ"לית תנו לחיות לחיות, ועו"ד יוסי וולפסון זיכו אותו להיות היחיד מעשרים החזירים במכלאה שיזכה לחיות חיים של חזיר, כפי שהם צריכים להיות. ובעצם: האחד ממאתיים אלף החזירים המיועדים לשחיטה בישראל מדי שנה.

לאוקצ'ה ניתנה הזכות להיות השגריר של החזירים בתעשיית הבשר בישראל, ולבקש מכולנו לאהוב אותו ואת אחיו – לאהוב ולא לאכול.

אוקיי, אבל למה לגייס כסף עבור חזיר?

קצת אחרי שהוצאנו את אוקצ'ה מהחזיריה הוא נלקח לבית החולים בבית דגן, שם עבר CT על מנת לברר את מהות הפגיעה. ה-CT גילה חשד לחלקיק עצם שלוחץ על עמוד השדרה. אוקצ'ה נותח אולם החלקיק לא אותר ונשקלה האופציה להרדים אותו על שולחן הניתוחים ולחסוך ממנו סבל עתידי. המחשבה על להרדים את אוקצ'ה הקטן, אחרי שכבר הצלחנו לחלץ אותו מהחזיריה, נראתה לכל הגורמים המעורבים לא הוגנת, עבורנו ובעיקר עבורו. הוחלט להעיר אותו ולתת לו את מירב התנאים על מנת שיוכל לחיות חיים טובים. לא ידוע לנו שאי פעם היה בעולם ניסיון לשקם חזיר נכה מתעשיית הבשר, אבל החלטנו לנסות!

כיום אוקצ'ה מתגורר, באופן זמני, אצל ד"ר חן קוליק, וטרינרית מוסמכת בשיקום ופיזיותרפיה, אצלה הוא עובר את תהליך השיקום הארוך לו הוא זקוק כדי להבטיח שתהיה לו איכות חיים טובה. ד"ר קוליק מספרת על שגרת היום:

"קמים בבוקר, יש אלי ריצה מטורפת לבקש ליטוף וארוחת בוקר!!! ארוחה של תפוחים, מלפפונים, בטטה וקישואים.
אחרי מנוחה קצרה מתחילים עבודה - 30 דקות של הידרותרפיה של בוקר - לימוד הליכה ונשיאת משקל. לעבוד עם חזיר זה לא פשוט, בטח לא עם כזה שגדל לו משבוע לשבוע והמים עוזרים לי לשאת את המשקל שלו. אני נכנסת ביחד איתו  להליכון המים עם חליפה מיוחדת  ובזמן שההליכון עובד אני מזיזה לו את הרגלים בנסיון ללמד אותו ללכת מחדש, "ללמד את מערכת העצבים ללכת מחדש".
מסיימים ועוברים למנוחה בבריכה ביחד עם אבטיח קר.
בצהריים ארוחת צהריים בעמידה עם רתמה אחורית (שכבר הופכת להיות עליו קטנה).  בשעות הערב או אחה"צ שוב טיפול הידרותרפיה. ולפני השינה כמובן ארוחת ערב, מסאז'ים והנעות מפרקים."

בנוסף לטיפולי ההידרותרפיה, אוקצ'ה עובר טיפולים ברפואה משלימה - דיקור וכירופרקטיקה ע"י ד"ר מיה ברק, וטרינרית אשר עוסקת ברפואה משולבת. 

הוא עדיין אינו נושא משקל על רגליו האחוריות, אולם הטיפולים שיפרו בצורה משמעותית את תפקוד רגליו הקדמיות וכיום הוא זז ממקום למקום כשהוא גורר את חלקו האחורי בעזרת כוחן של רגליו הקדמיות. אנחנו מתחילים כבר לחשוב על תכנון עגלה שתתאים למידות גופו העתידיות.

בסיום השיקום שלו, אוקצ'ה יעבור למתחם מיוחד שיבנה במיוחד עבורו, בחווה קסומה אי שם. בחווה יוכל לבלות את המשך חייו בנעימים, בחברת בעלי חיים נוספים שניצלו גם הם מגורל ידוע ואכזר.

הכסף אותו אנחנו מבקשים לגייס נועד עבור השיקום הממושך ובניית המתחם המותאם, בביתו החדש. כל אחד מהשלבים הללו הכרחי על מנת להבטיח שאוקצ'ה יקבל הזדמנות אמיתית לחיים חדשים וטובים.

כמה עובדות על חזירים:

  • במבחני אינטליגנציה, חזירים השיגו תוצאות גבוהות יותר מאלו של חלק מהשימפנזים שנבחנו באותם מבחנים.
  • תוחלת החיים של חזיר היא 15-6 שנים. בתעשייה הם נשחטים בגיל חצי שנה לערך.
  • חזירים הם בעלי-חיים סקרנים ואוהבים מאוד לשחק. בהרבה מקומות מחזיקים חזירים כחיות מחמד – בדומה לכלבים. בתעשייה הם מוחזקים בתאים קטנים, שאינם מאפשרים התרוצצות, וכמעט נטולי גירויים.
  • החוש החזק ביותר של החזיר הוא חוש הריח, שעוזר לו לאתר פקעות בקרקע, לנבור ולחפור אותן החוצה. לא פעם אפשר לראות חזיר מנמנם, אבל אפו ממשיך להתנועע ולסקור את הסביבה.
  • נקי כמו חזיר! בניגוד לדימוי המקובל, חזירים הם בעלי-חיים נקיים, שמקפידים להפריד בין האזור בו הם נחים לאזור בו הם עושים את הצרכים – ובלבד שמאפשרים להם זאת. במשק חזירים תעשייתי הצפיפות היא כזו שהדבר אינו אפשרי.
  • חזירים אוהבים לבלות בשלוליות ובמקווי מים. כך הם מקררים את עצמם בימים חמים (חזירים אינם מזיעים). תקנות צער בעלי חיים לא מחייבות לאפשר לחזירים גישה למים להתפלש בהם.
  • חזיר שוביניסט? לא ממש. הקבוצה החברתית הטיפוסית של חזירים היא מטריארכלית: עדר של חזירות, שבתוכו האמהות שומרות על קשרים מיוחדים עם בנותיהם, ואחיות עם אחיותיהן. החזירים הזכרים חיים בקבוצות של צעירים או מסתובבים לבדם, ומצטרפים לנקבות מפעם לפעם.


תשורות:

פד לעכבר אוקצ'ה

פד לעכבר אוקצ'ה #2
פד לעכבר אוקצ'ה #1

חולצת אוקצ'ה

חולצת אוקצ'ה הדפס #2
חולצת אוקצ'ה הדפס #1

פד לעכבר עם תמונת חזרזירונים


BooB's Jewellery - שובר הנחהתליון עם ברכה של DAPHNE ART JEWELRY

קערת "GO VEGAN"


בחרו סכום לתרומה
35
50
120
200
500
800
1,000
10,000
מינימום 35 ש״ח
רק רצינו לעדכן אתכם
שבשביל חוויה באמת מושלמת, עדיף לגלוש דרך דפדפן כרום, בואו לראות בעצמכם.